Sertifikalar

Havaalanı Sertifikası

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı 09.06.2014 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) yapmış olduğu sertifikasyon (havalimanlarının yayınlı sivil havacılık mevzuatlarına uygunluğu belirtir belge) başvurusu neticesinde 23-25.07.2014 tarihlerinde SHGM denetim ekibince denetlemeye tabi tutulmuştur. Denetim raporunda belirtilen havalimanı işletimi, fiziki ve güvenlik ihtiyaçlarının tamamı sağlanmış ve 14.11.2017 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sertifika almak için yeterliliği uygun görülmüş ve Bakan onayı ile sertifikasını almıştır.

 

Terminal İşletme Ruhsatları

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali’nin Sivil Hava Ulaşımına Açık Havaalanlarında Yer Alan Terminaller İle Sıhhi İşyerleri İçin İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik (SHY-33B) kapsamında 05.10.2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) yapmış olduğu ruhsat başvurusu neticesinde 24-25.01.2017 tarihlerinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) denetim ekibince denetlemeye tabi tutulmuştur. Denetim raporunda belirtilen terminal işletimi, hizmet konforunu etkileyen kolaylıklar ve standartlara yönelik belirtilen yeterlilikleri sağlamış ve 20.03.2017 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından terminal işletme ruhsatı alması uygun görülmüştür.

 

Havaalanı Pandemi Sertifikası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürürlüğe giren 22.05.2020 tarihli "Havaalanı Pandemi Önleme Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi" kapsamında havaalanlarının uçuşlara tekrar açılabilmesi için Havaalanı Pandemi Sertifikasına sahip olan zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda genelgenin yükümlülükleri uyarınca Havalimanı ve Terminal binasında yeni düzenlemeler yapılmış ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından gerçekleştirilen denetleme ile Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı Pandemi Sertifikası almaya uygun görülmüş ve 15 Haziran 2020 tarihi itibariyle uçuşlara yeniden açılmıştır.